تبلیغات
فرص الخیر

فرص الخیر
فرصت های نیک را غنیمت شمارید که مانند گذشتن ابرها می گذرند(امام علی (ع))
قالب وبلاگ
نویسندگان

بسم رب الشهدا

در ادبیات اقتصادی هزینه ( اقتصادی) اعم از هزینه حسابداری است. در واقع برای اینکه هزینه حسابداری به هزینه اقتصادی نزدیک شود جزئی به نام هزینه فرصت به آن اضافه می شود. یعنی:

هزینه اقتصادی= هزینه حسابداری+ هزینه فرصت

شاید یکی از مفاهیمی که در ابتدای آموختن اقتصاد با آن آشنا می شوی همین هزینه فرصت است. در ساده ترین تعریف هزینه فرصت یعنی بهترین جایگزین هر چیز. شاید این مفهوم به ذهن نا آشنا بیاید اما آن قدر بدیهی است که در تمام لحظه ها و انتخابه ای ما جاری است. فرضا پولی که ما برای صرف خرید کالایی می کنیم و مثلا کتابی می خریم و دیکر نمی توانیم با آن مثلا پوشاکی خریداری کنیم. در این مثال پوشاکی که از خرید آن محروم شده ایم می شود هزینه فرصت پولی که صرف خرید کتاب شده است.

چنین نگاهی را ه را برای ارائه تحلیلهای متعالی تر فراهم می کند. اگر دنیا را مزرعه ای برای آرخت بدانیم و تنها فرصتی که برای بودن و خوب بودن داریم، آن وقت هر اهمالی که در انجام وظایف خود به عنوان انسانی که قرار است به مقام خلیفة اللهی برسد انجام دهیم به معنای از دست دادن نعمتهای جاویدان بهشتی خواهد بود.

شاید بشود از دست دادن کالایی را در ازای به دست آوردن کالای دیگر نادیده گرفت که اصولا ذات دنیا بر محدود بودن امکانات و نامحدد بودن خواسته های ماست. اما آیا از دست دادن مقام قرب که هدف غایی ماست واقعا قابل اغماض و غفلت است؟

ای کاش که درست زندگی کنیم

دلا معاش چنان کن که گر لغزد پای

فرشته ات به دو دست دعا نگه دارد

.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


در میان رسم های عالم رهروی شهدا را برگزیده ام به امید شهادت
===========
فرص الخیر یعنی این:
حضرت ماه:
نكته اوّل مغتنم شمردن این فضا، جوانى، فراغت و نورانیّتى است كه بحمداللَّه در شما وجود دارد، و این فرصتْ پایه همه چیز است.
نكته دوم را كه باز مربوط به همین ویژگیهاست و باید به شما عزیزان عرض كنم، اغتنام فرصت براى كسب علم و مجهّز شدن به سلاح فكرى است. استعدادها نباید در این حوزه هدر برود.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
بحرین
EmamHadi