تبلیغات
فرص الخیر

فرص الخیر
فرصت های نیک را غنیمت شمارید که مانند گذشتن ابرها می گذرند(امام علی (ع))
قالب وبلاگ
نویسندگان

بسم الله الرحمن الرحیم

قبل نوشت: قصد دارم به یاری خدا در نوشته های کوتاهی هر چند وقت یک بار به بررسی مختصر مصادیق اقتصاد مقاومتی بپردازم. از آنجایی که بنای من در این کار کوتاه نویسی است از شما خیل کثیییییییییییییییییییر خوانندگان محترم خواستارم که اگر جایی از نوشته حذف به قرینه معنایی در ذهنم شد و نوشته نشد و برای شما سوال ایجاد کرد حتما سوال کنید:D آن چه مرا به این مسئله تشویق می کند ایجاد فضایی سخت و ریاضت گونه از اقتصاد مقاومتی است.

در حالی که اقتصاد مقاومتی حداقل در نظر من به معنای اتفاق خاصی در اقتصاد کشور نیست.کافی است که هر چیزی در جای خود قرار گیرد و اقتصاد در مسیر درست خود حرکت کند.

اقتصاد مقاومتی برای ترمیم تولید ملی

و اما بعد: تولید در اقتصاد مقاومتی

اجازه بدهید با نگاه مختصری به تولید و نقش تولیدکنندگان و مصرف کنندگان به معرفی موضوع بپردازیم. کاملا بدیهی است که بهترین حالت آن است که مردم هر کشوری به مصرف کالاهای همان کشور مبادرت کنند. ما هم خارج از این قاعده نیستیم. واضح است که مصرف کالای خارجی به معنای تضعیف صنعت داخلی و بیکاری هموطنان ماست. اما این مسئله در شرایط کنونی که کشور وضعیتی تحت عنوان "رکود تورمی" را تجربه می کند به نظر سخت و پیچیده می آید. رکود تورمی همان طور که از اسمش پیداست حالتی است که در آن از یک طرف در عرصه تولید با کاهش تولید پیاپی و رکود مواجهیم و هم با افزایش مداوم سطح عمومی قیمت ها یا تورم.

پدیده خاص این روزهای اقتصاد هم نوسانات عجیب و غریب نرخ ارز است. اگر نگاهی به تحلیل های اقتصادی بیندازیم متوجه می شویم که در شرایطی که نرخ ارز دچار افزایش می شود، این افزایش در درجه اول در کالاهای وارداتی نمود می کند و بعد با یک تاخیر فاز این افزایش قیمت به کالاهای تولید داخل منتقل می شود. مسئله ای که همگی ما به خوبی آن را حس کرده ایم. یکی از علل این تاخیر در انتقال این است که تولید کننده ها ناچار به واردات مواد اولیه هستند که این مسئله به افزایش قیمت تمام شده و افزایش قیمت منجر می گردد و به تدریج و با افزایش سطح عمومی قیمت ها، این افزایش قیمت به کالاهایی که حتی به واردات مواد اولیه هم وابسته نیستند منتقل می گردد.

بدون شک هر چه کشورها به واردات وابستگی بیشتری داشته باشند، این چرخه توضیح داده شده در بالا بیشتر آزارشان می دهد. البته هیچ تئوری اقتصادی صفر بودن واردات را توصیه نمی کند و هیچ کشوری هم نمی تواند بدون تجارت خارجی به حیات اقتصادی و تجاری خود ادامه بدهد. اما اگر به فهرست کالاهای وارداتی (البته پیش از محدودیت های صادرات و واردات) نظری بیندازیم، در این فهرست حتی اقلامی مثل میخ و دسته بیل هم مشاهده می شود. حقیقتی که هر چند در ظاهر طنزآمیز به نظر می رسد، یک زنگ هشدار جدی هم هست. زنگ هشداری به سیاست گذارن و تصمیم سازان اقتصادی بر این مبنا  که اقتصاد کشور دارد بر باد می رود.

به عبارتی در درجه اول "واردات زدگی" و سپس "مصرف زدگی" مشکل اساسی امروزه اقتصاد ماست.

مصرف زدگی بردگی نوین

 

اما چه باید کرد؟

اگر نگاهی به تئوری های اقتصادی کشورهای صنعتی کنونی بیندازیم، این کشورها در مراحل اولیه توسعه خود، مردم را به پس انداز دعوت می کنند. در واقع چون در مراحل اولیه توسعه صنایع برای پیشرفت خود به منابع مالی فراوان احتیاج دارند، مردم با پس انداز پول های خود در بانکها و یا سایر بازارهای واسطه ای این منابع مالی را در اختیار تولیدکننده ها قرار می دهند. و از طرف دیگر تولید کننده ها با استفاده از منابع مالی اقدام به تولید کالا و خدمات می کنند. یک مسئله بسیار مهم در این فرآیند ضرورت توجه تولید کننده ها به تحقیق و توسعه ( و یا R&D) است. یعنی روزآمد کردن شیوه های تولید و اهتمام به افزایش کیفیت کالاهای تولیدی و کاهش قیمت تمام شده از طریق یافتن روشهای تازه تولید و به عبارتی همان کارآفرینی در تولید.

در واقع فرآیند خودکفایی اقتصادی و بهبود تولید از یک طرف به مصرف کالای داخلی توسط مصرف کنندگان از یک طرف و بهبود تولید و رفع نواقص آن توسط تولیدکنندگان از طرف دیگر وابستگی تام دارد.

اگر جز این باشد و اگر از یک طرف مردم به مصرف کالای وارداتی عادت کنند و از طرف دیگر ارز کشور به جای واردات کالاهای واسطه ای و سرمایه ای صرف واردات کالاهای مصرفی شود و اگر این چرخه دائما چاقتر شود و اگر واردات زدگی و مصرف زدگی حاکم شود، اقتصاد به سمت وابستگی تکنولوژیکی حرکت می کند و صنعت به جای خودکفایی به سمت مونتاژ فن آوری خارجی حرکت می کند. و مردم با عادت به مصرف کالای خارجی به شکلی مدرن مستعمره کشورهای خارجی خواهند بود. این متن را یک بار دیگر تا رسیدن به پاراگراف پایانی بخوانید. آنچه از آن به اقتصاد مقاومتی در حوزه تولید یاد می شود، جز دست یابی به این فرآیند بدیهی در چرخه تولید نیست.

اقتصاد مقاومتی در عرصه تولید یعنی: اهتمام مردم به مصرف کالای داخلی و اهتمام تولیدکنندگان به رفع کامل وابستگی تکنولوژیکی به سایر کشورها و بهبود کیفیت تولید و تلاش برای کاهش قیمت تمام شده و ایجاد اشتغال از طریق فرآیندهای کارآفرینی
برچسب ها: اقتصاد مقاومتی، تولید ملی، مصرف کالای داخلی، حمایت از تولید ملی، واردات بی رویه، تحقیق و توسعه، کارآفرینی،  
[ شنبه 11 آذر 1391 ] [ 06:56 ب.ظ ] [ رهرو شهدا ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


در میان رسم های عالم رهروی شهدا را برگزیده ام به امید شهادت
===========
فرص الخیر یعنی این:
حضرت ماه:
نكته اوّل مغتنم شمردن این فضا، جوانى، فراغت و نورانیّتى است كه بحمداللَّه در شما وجود دارد، و این فرصتْ پایه همه چیز است.
نكته دوم را كه باز مربوط به همین ویژگیهاست و باید به شما عزیزان عرض كنم، اغتنام فرصت براى كسب علم و مجهّز شدن به سلاح فكرى است. استعدادها نباید در این حوزه هدر برود.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
بحرین
EmamHadi