تبلیغات
فرص الخیر

فرص الخیر
فرصت های نیک را غنیمت شمارید که مانند گذشتن ابرها می گذرند(امام علی (ع))
قالب وبلاگ
نویسندگان

بسم رب الشهدا

این روزها سرمای هوا باعث شده است که زمزمه گشت ارشاد برچیده شود. نه اینکه خبری از جایی داشته باشم ها! نه! برنامه معمول سالانه این است که با شروع فصل گرما و احتمالا مختصرتر شدن پوشش آدم ها و از جمله خانم ها، یک هو یادمان می آید که بد حجابی بیداد می کند و ...

من شخصا چند ایراد اساسی به طرح گشت ارشاد وارد می دانم که یکی از اساسی ترینش این است که در یک نگاه چنین طرحی مسئله حجاب را به عنوان یک ارزش اجتماعی مطرح می کند و بنابراین بی حجابی هم می شود نوعی پدیده بد اجتماعی. در این تعریف و با این نگاه حفظ حدود حجاب ( به عنوان یکی از مهم ترین شعائر الهی) محدود می شود به تعریف ضابطین اجرای طرح. کما اینکه دیده ام و شنیده ام خانمهای عجیب و غریب پوشی که جزئی از این جمعیت هدف هستند در کمال آرامش از خانمهای تذکر دهنده و ضابطین انتظامی می پرسند که "چه بپوشم که شما به من گیر ندهید"!!! جوابها به نظرم مشخصند و من به این فکر می کنم که اگر به تعداد ضابطین محترم سلیقه برای تذکر دادن و ندادن وجود داشته باشد پس در همین حد و اندازه هم در تعریف حجاب (حجابی که در ذهن افراد کاهل الحجاب مشمول این طرح به عنوان مجوزی برای رفت و آمد راحت در خیابان است) تفاوت موجود خواهد بود.

بگذریم که اگر وقتی پوشش مناسب و مطابق معیارها شد، دیگر قانونی برای کم کردن چشم و ابرو آمدن و سرو کله بی جا با این مشتری و آن مغازه دار زدن اهمیتی نخواهد داشت.

البته قطعا و بدون شک صحبت من درباره جمعیت زیادی از زنان شهرم صادق نیست. دختران موقر و با حیایی که شاید تنها مشکلشان این باشد که کسی به آن ها درباره حجاب آموزش نداده و هر چه در اطرافشان _ فی المثل در سینما_  دیده اند، همین بوده که بر طبق آن عمل می کنند.

شاید من دارم زیاده از حد بدبینی به خرج می دهم و نظر شخصی من مانع قضاوت درست می شود. اما اگر چنین است، کسی به من بگوید چرا این روزها زیاد می بینم که دختران جوان عطای روسری و شال و مقنعه را به لقایش بخشیده اند و با کلاه و شال گردن در خیابان ها تردد می کنند؟ یکی به من بگوید که آیا مانتوهای تنگ رنگ و وارنگ اشکال دارد اما کنار گذاشتن مانتو و بسنده کردن به پوشیدن تونیک های مختلف خطا نیست؟ اصلا بگویید بدانم چرا مسئله حجاب در فصل سرد سال کمتر به چشم می آید؟ علت این نیست که ما به حجاب صرفا به چشم پوشش نگاه می کنیم؟

چرا کسی نگران نیست که با این کلاه و شال گردن های زیبای رنگارنگ، عملا بخش کمی از سر و صورت پوشیده می شود و همان قدر که مانتوهای تنگ تابستانه ناخوشایند و نامناسب است، بعضی لباسهای تنگ زمستانه که عده ای به جای مانتو به تن می کنند، بد و زشت است؟

من به عنوان یک جوان حزب اللهی که دغدغه حجاب دارم و همه زنان شهرم را در پرتو نور روشنی بخش آن دوست دارم، با نگاهی به اوضاع پوشش زنان شهرم ناخودآگاه به این سوال می رسم که آیا مسئله پاسداشت حجاب به عنوان یکی از شعائر دینی مطرح  است یا داشتن ظاهری زیبا و یک دست در پوشش های تابستانی که عده ای در این فصل راحت تر دم به تله پوشش نامناسب می دهند؟

 
برچسب ها: حجاب زنان، گشت ارشاد، حجاب در تابستان، حجاب در زمستان، کلاه و شال گردن، لباس های تنگ چسبان، رعایت شعائر الهی،  
[ شنبه 25 آذر 1391 ] [ 08:52 ب.ظ ] [ رهرو شهدا ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


در میان رسم های عالم رهروی شهدا را برگزیده ام به امید شهادت
===========
فرص الخیر یعنی این:
حضرت ماه:
نكته اوّل مغتنم شمردن این فضا، جوانى، فراغت و نورانیّتى است كه بحمداللَّه در شما وجود دارد، و این فرصتْ پایه همه چیز است.
نكته دوم را كه باز مربوط به همین ویژگیهاست و باید به شما عزیزان عرض كنم، اغتنام فرصت براى كسب علم و مجهّز شدن به سلاح فكرى است. استعدادها نباید در این حوزه هدر برود.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
بحرین
EmamHadi