تبلیغات
فرص الخیر

فرص الخیر
فرصت های نیک را غنیمت شمارید که مانند گذشتن ابرها می گذرند(امام علی (ع))
قالب وبلاگ
نویسندگان
بسم رب الشهدا

نفت، بیماری یا درمان

نفت!! ثروتی که می تواند نعمت باشد، اما نقمت است. ثروتی که می تواند به شکوفایی منجر شود اما به سکون رسانده اقتصادمان را. حتما همگی شما از مضرات عدم استفاده درست درآمد نفتی بسیار شنیده اید. شاید هم واژه آشنای "بیماری هلندی" به گوشتان خورده باشد + ( چند پاراگراف اول این مطلب در شناخت بیماری هلندی کمک می کند.
در کنار همه این اطلاعات قبلی به نظر من، به دلیل وجود این ثروتِ همیشه در دسترس یعنی نفت ما به نوعی شلختگی دچار شده ایم. اصلا اسم نفت که می آید به ذهنم خطور می کند همه آن آسیب هایی که در کلاس درس به نحوی به این ثروت نه چندان قدیمی ربط داده می شد.( فی المثل زمانی که مرسوم بود بعد از هر شهرآورد پایتخت تعدادی از اتوبوس های سیستم حمل و نقل عمومی به عدم بپیوندند، استاد معظم حین درس دادن گریزی هم به این آسیب اجتماعی می زد که "اگر این ها مالیات و عوارض* این خدمات شهری را پرداخت کرده بودنداین طور بی مبالات به آن ضربه نمی زنند.) منظور من از شلختگی این است که گاهی تصور می شود، این عاداتی که در طول زمان عمیق شده اند، شاید به دلیل خاصیتی مثل تنبلی زمینه بهبود و حرکت در مسیر جلو را از ما و به تبع آن از اقتصاد گرفته است.
یادم می آید یکی از اساتید برای اینکه برایمان شرح دهد درآمدهای نفتی به کجا می روند؟ و این پولهای گم شده نفت چه می شوند؟ می گفت که " ما روی نفت متولد می شویم، روی نفت درس می خوانیم، روی نفت ازدواج می کنیم، روی نفت بچه دار می شویم و ......"
به عبارتی این غول بزرگ نفت با بندهای ضخیم بدن رنگ رنگش با چنان قدرتی به اقتصاد ما چسبیده است که حتی نوسانات صادرات غیر نفتی ما تحت تاثیر نوسانات درآمد نفتی بالا و پایین می شود و تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل...
حالا بعد از همه این مصائب نفتی!! در بسته ای به نام اقتصاد مقاومتی قرار است ما این نقمت را به نعمت تبدیل کنیم. البته نه اینکه این حرف بحث دیروز و امروز باشد، نه! این موضوع سالهاست که دغدغه و آرزوی قلبی رهبری انقلاب است. (گزاره ای که با یک جستجوی ساده در بیاناتشان به دست می آید)
قطعا عدم وابستگی نفتی به معنای کنار گذاشتن نفت نیست. بلکه باید ارتباطات بالادستی و پایین دستی صنعت نفت را تقویت کرد. باید از خام فروشی نفت جلوگیری کرد. باید به فکر فناوریهای نو بود و البته در این میانه هرگز نباید از میادین مشترک نفتی غافل شد که اگر ما استخراج نکنیم، دیگران می کنند. به عنوان سرفصل های دیگر درآمدی می توان به مالیات اشاره کرد که البته همان قدر که به تعهد مردم برای پرداخت مالیات احتیاج دارد، محتاج تعهد دولت برای استفاده درست و به جا از درآمدهای نفتی است؛ به نحوی که مردم اثرات پرداخت مالیات را به وضوح مشاهده کنند.
پرداختن به کشاورزی، کارآفرینی، افزایش سهم بخش خصوصی و گردشگری می توانند از گزینه های دیگر جایگزین برای درآمد نفتی باشند؛ بالاخص آخری که با توجه به غنای فرهنگی و تاریخی کشورمان می تواند به درآمدهای سرشار و رشد اقتصادی قابل توجه منجر شود. 
حالا بیایید کمی خودمانی صحبت کنیم. خدا وکیلی شما بگویید! بد است اگر از این شلختگی و ولنگاری و وابستگی نجات پیدا کنیم؟ بد است اگر به دنبال اشکال دیگر درآمد برای دولت باشیم؟ حالا که کشورهای غربی و در رأس آن آمریکا قصد دارند از نفت برای ما پاشنه آشیل بسازند، بد است اگر با رفع وابستگی از نفت به آن ها دهن کنجی کنیم؟ قطعا خیر:) پس بیایید خطاب به اقتصاد بگوییم: آهااااااااااااااااااااااااای مواظب باش نفتی نشوی!!!

چند تذکر:

*به زبان ساده شاید بتوان تفاوت مالیات و عوارض را در این دانست که مالیات جنبه عمومی دارد و عوارض شهری به صورت منطقه ای اخذ و برای همان منطقه مصرف می گردد.

بدون شک مبنای اصلی وبلاگ نویسی بر اختصار است. در این نوشتار کوتاه تنها اشاره ای کرده ام به آنچه دغدغه ذهنی من بوده است. کافی است که برخی کلیدواژه ها را در اینترنت چک کنید تا به انبوهی مقاله در این زمینه دست یابید.


برچسب ها: اقتصاد مقاومتی، عدم وابستگی نفتی، اقتصاد بدون نفت، مالیات، کشاورزی، گردشگری، پتروشیمی،  
[ یکشنبه 17 دی 1391 ] [ 07:24 ب.ظ ] [ رهرو شهدا ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


در میان رسم های عالم رهروی شهدا را برگزیده ام به امید شهادت
===========
فرص الخیر یعنی این:
حضرت ماه:
نكته اوّل مغتنم شمردن این فضا، جوانى، فراغت و نورانیّتى است كه بحمداللَّه در شما وجود دارد، و این فرصتْ پایه همه چیز است.
نكته دوم را كه باز مربوط به همین ویژگیهاست و باید به شما عزیزان عرض كنم، اغتنام فرصت براى كسب علم و مجهّز شدن به سلاح فكرى است. استعدادها نباید در این حوزه هدر برود.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
بحرین
EmamHadi